Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów

Świąteczny czas

Utworzono dnia 02.12.2019

Świąteczny czas

Grudzień jest  wyjątkowym miesiącem  dla  najmłodszych pociech  i  ich  bliskich, szczególnie   dla  tych dzieci, które wierzą w świąteczne opowieści  o  Mikołaju. Ten starszy  pan  w czerwieni, z siwą brodą,  w towarzystwie  reniferów i elfów skradł serca dzieci na całym świecie.

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały  kilku  bajek o Mikołaju, który odwiedzał dzieci i nie szczędził im podarków niosąc radość i szczęście dla całej rodziny. Aktywnie  uczestniczyli w rozmowie, dzieląc się swoim doświadczeniem z „niespotkaniem” ze szczodrym darczyńcom i opowiadali o tradycjach, jakie panują w ich domach podczas świat.

Przez cały czas, widać  było  błysk w oczach i gorącą wiarę, że spełnią się ich marzenia i w tym roku uda się na dłużej  zatrzymać Mikołaja, porozmawiać z nim lub choćby „przyłapać„ na podrzucaniu  prezentów pod choinkę.

Jedynym momentem, kiedy pojawił się smutek na twarzach dzieci , to  chwila wspomnień  świąt  oprószonych śniegiem.  Wszystkim brakuje śnieżnobiałych zabaw. Ale  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży  też można było się odrobinę powygłupiać i stworzyć świąteczne ilustracje.


Co wiesz o świątecznych prezentach?

Od pokoleń, z ust  do  ust, przez liczne  kraje wędrowała historia o szczodrości  wobec siebie i  obdarowywania  się prezentami w okresie świątecznym.  Początkowo były to bardzo drobne upominki, jak pierniki lub  owoce wręczane głównie dorosłym. Zwyczaj  wręczania prezentów  dzieciom  rozwinął się dopiero w  XIX w.

 

Mikołajki

Pierwszą okazją na otrzymanie podarunku są Mikołajki obchodzone 6 grudnia.

Według podań anglosaskich święty Mikołaj zagląda w nocy z 6 na 7 grudnia przez okno do domów i mieszkań w poszukiwaniu czystych butów. Zostawia miły podarunek, jeśli zobaczy wyczyszczone, zadbane obuwie. Jeśli jednak dostrzeże brudne buty, to ku przestrodze może obdarować domowników… zgniłym kartoflem.

W niektórych domach przyjął się zwyczaj  zostawiania  ciasteczek  i  mleka dla Mikołaja  oraz pisania listów,  w których dzieci robią listę swoich  upominkowych marzeń, licząc, pozostawione ciasteczka będą smakowały Mikołajowi i otrzymają w zamian upragnione podarunki.

Kim był Mikołaj?

Nazwa „mikołajki” pochodzi od imienia świętego biskupa z Miry, który zmarł w dniu 6 grudnia na terenie dzisiejszej Turcji. Święty Mikołaj przyszedł na świat w zamożnej rodzinie ok. 270 roku. Rodzice pozostawili mu wielką fortunę, którą za życia dzielił się z biednymi, nie ujawniając swojej tożsamości. Święty Mikołaj zazwyczaj pomagał potrzebującym w nocy, aby nie rozpoznano go w ciemności. Zasłynął z pomocy, którą udzielił najuboższemu mieszkańcowi Mirry.

Współcześnie Mikołajki to dzień, kiedy  szczodry starszy  pan z siwą brodą odwiedza placówki  edukacyjne  dla najmłodszych, centra  handlowe  i  kościoły.  Organizowane są wówczas  współtowarzyszące  atrakcje, jak spotkanie  z elfami, wizyta w zagrodzie  u reniferów, gry i zabawy. A dzieci mogą liczyć w tym dniu na słodkie upominki.

 

Kto przynosi prezenty na  Boże Narodzenie?

Prezenty pod choinką to zwyczaj, który wiąże się z darami, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas wizyty w Betlejem. Są regiony  w Polsce, gdzie prezenty w Wigilię wręcza Gwiazdor, czyli ubrana w futrzaną czapkę postać odpytująca dzieci z pacierza. Niekiedy  można usłyszeć o Dzieciątku niosącym podarunki, które reprezentuje nowonarodzonego Jezusa Chrystusa. Są również  polskie  domy,  gdzie grzeczne dzieci obdarowuje Aniołek lub Gwiazdka.

We wschodnich  krajach prezenty  przynosi  Dziadek  Mróz na Nowy Rok a dzieci z ciepłych rejonów jak Hiszpania czekają na prezenty do 6 stycznia, czyli do święta Trzech  Króli. W tym czasie w polskich domach można spodziewać się odwiedzin kolędników.

 

Bezinteresowna szczodrość i pomoc

Niezależnie, czy  odwiedza  nasze domy 6 grudnia, czy też w okresie świąt  Bożego Narodzenia, po świętym Mikołaju pozostała do naszych czasów pamięć, że czynił dobro bez rozgłosu, chcąc bezinteresownie pomagać innym, nie oczekując nic w zamian. Wiara w świętego Mikołaja to zatem wiara w to, że dobroć i miłość na stałe goszczą w ludzkich sercach.

 

GALERIE:

Przedszkole Publiczne nr 5, grupa II

Przedszkole Publiczne nr 5, grupa II

Przedszkole Publiczne nr 4, z grupy I

Przedszkole Publiczne nr 4, z grupy I

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa III

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa III

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa II

Przedszkole Publiczne nr 4, grupa II